Skąd się wziął GDAKK?
Klub turystyczny AKK "GDAKK" jest studencką pozarządową organizacją niekomercyjną (non-profit) działającą przy Oddziale Studenckim PTTK w Gdańsku i Politechnice Gdańskiej.

Działalność klubu obejmuje turystykę kwalifikowaną głównie pieszą (ale także rowerową, górską, kajakową i inną). Klub organizuje rajdy w rejonie Pomorza, obozy - zarówno w górach i innych rejonach Polski, wspólne wyjazdy zagraniczne oraz szereg innych tradycyjnych imprez. Prowadzi jesienią i wiosną szkolenie na Organizatora Turystyki PTTK.

Początki Gdańskiego Akademickiego Klubu Kadry sięgają 1968 roku. Wówczas to, dzięki grupie 16-tu turystycznych zapaleńców powstał Klub Kadry Obozów Studenckich "KOKOS". Celem klubu było propagowanie turystyki w środowisku studenckim, organizowanie rajdów i imprez turystycznych oraz kształcenie kadry do prowadzenia letnich obozów studenckich organizowanych głównie przez BPiT "Almatur". Pierwszym prezesem został Tadeusz Jankowski. W 1970 roku po raz pierwszy odbyło się szkolenia na uprawnienia Organizatora Turystyki.Od tamtej pory, co roku, po otrzymaniu uprawnień OT przybywają nowi członkowie klubu, których z roku na rok jest coraz więcej. Od początku istnienia organizowano imprezy o bardzo zróżnicowanym charakterze: dla narciarzy, kajakarzy, miłośników jazdy konnej, rowerzystów i piechurów. Przy KOKOS-ie istniało również koło PTTK, zarejestrowane przy OS PTTK w Gdańsku. Jednak, jak to wynika ze sprawozdania Zarządu OS PTTK za kadencji Tomasza Berżowskiego w latach 1969/69, "KOKOS" nie utrzymywał kontaktów z Oddziałem, prowadząc głównie wczasy studenckie i obozy dla "Almaturu". Nawiasem mówiąc, jeszcze przez wiele lat kolejne "wcielenia" tego klubu też ściśle współpracowały z BPiT, i były przez środowisko postrzegane raczej jako klub bardziej związany z "Almaturem" niż z PTTK. Sytuacja ta zmieniła się na początku lat 80-tych.

W latach 70-tych kilkakrotnie zmieniała się nazwa klubu: Środowiskowy Klub Aktywu Turystycznego SKAT (1970-73), Klub Organizatorów Aktywnego Wypoczynku (1973-75), Akademicki Klub Kadry (1975-77). Ostateczna nazwa klubu - Gdański Akademicki Klub Kadry GDAKK przyjęta została w roku 1977.

Szczególne zainteresowanie studentów budziły zawsze sobotnio-niedzielne rajdy oraz obozy wakacyjne, zarówno stacjonarne jak i wędrowne. Klubowicze "zadeptali" wszystkie pasma górskie Polski. Nie brakło również wojaży zagranicznych- między innymi zwiedzili kraje: Indie, Syria i Turcja, Hiszpania i Maroko, Chiny i Stany Zjednoczone,, Szwecja, Norwegia, Irlandia, Rumunia, Ukraina i Krym, Chorwacja, Gruzja Odbyły się też na przykład wyprawy do Slovenckiego Raju, podziemnego rezerwatu nietoperzy w Międzyrzeczu, kilka obozów żeglarskich na Wielkich Jeziorach Mazurskich oraz Jezioraku, wyprawy rowerowe wzdłuż wschodniej granicy Polski oraz wiele innych imprez, głównie w formie letnich obozów wędrownych. Osoby z naszego klubu uczestniczyły również w wielu indywidualnych przedsięwzięciach (np. wyprawa na Kaukaz).

Tradycją klubową stały się: coroczny wiosenno-wielkanocny obóz szkoleniowy na Hali Łabowskiej, majowe spotkanie na Rajdzie Zdunowickim (od 1979) lub na obozie kajakowym (od 2002), "Urodziny GDAKKa" odbywające się rokrocznie w czerwcu, w celu 'uczczenia' kolejnych rocznic istnienia klubu, jesienny „Rajd Grzybny" będący inauguracją nowego sezonu działalności klubu oraz Wigilia klubowa w gronie członków klubu. Do tradycji już też zapisał się organizowany od 2003 roku Sylwestrowy obóz w górach połączony z zimowym chodzeniem po górach i zjazdami na nartach oraz nocnym, sylwestrowym ogniskiem. Wiosną 2004 roku z pomysłu naszego klubowego kolegi Kazimierza Niecikowskiego powstała po raz pierwszy impreza na orientację "SPARTAN". Odbywa się ona 2 razy do roku i cieszy się dużą frekwencją. Celem Spartana było między innymi: popularyzacja turystycznych imprez na orientację, jako doskonałej formy niekonwencjonalnego wypoczynku, integracja środowisk studenckich, pasjonatów InO oraz ukazanie uczestnikom piękna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz pozostałych okolic.
Akademicki Klub Kadry jest doskonałym przykładem jak organizacja może służyć wszystkim zrzeszonym w niej ludziom i być jednoczenie otwarta na wszystkich innych ludzi, którym bliskie są idee turystyki zorganizowanej. Ostatnie lata to dynamiczna działalność klubu w środowisku wszystkich uczelni Trójmiejskich (również prywatnych). To także wielu utalentowanych studentów pełnych zamiłowania do turystyki i energii do działania. W klubie co semestr (a nie jak kiedyś co roku) odbywa się kurs na Organizatora Turystyki PTTK. Miło miejsce wiele udanych imprez pieszych, rowerowych, kajakowych i żeglarskich o charakterze lokalnym. 

Klub organizuje wiele imprez turystycznych, które z roku na rok zdobywają coraz to większą popularność. Są to między innymi Śniegołazy czy też Kaszubska Włóczęga, której zeszłoroczna edycja przyciągnęła ponad 500 uczestników.

Obecnie "GDAKK" liczy kilkuset członków i sympatyków, z czego około 100 jest aktywnie zaangażowanych w działalność klubu. Będąc jednym z najdłużej działających klubów studenckich, jesteśmy otwarci na wszelkie formy działalności związanej z turystyką. Nie tylko chodzimy po górach, czy zwiedzamy miasta, lecz również wspinamy się po skałkach, czołgamy w jaskiniach, mokniemy na spływach kajakowych oraz obozach żeglarskich i bijemy rekordy prędkości na rajdach rowerowych - generalnie nie ma miesiąca, w którym byśmy gdzieś nie 'wywędrowali'. Bardzo często spotykamy się również na imprezach towarzyskich (biesiady przy gitarze, dyskoteka, kino, teatr, koncerty, mecze, puby), staramy się bowiem łączyć turystyczne podróże z bogatym programem rozrywkowym (gitara, bębny i harmonijka prawie nigdy nas nie opuszczają). Tworzymy zgraną paczkę przyjaciół. Aprobujemy i wprowadzamy w czyn wszystkie dobre pomysły na spędzanie wolnego czasu, nawet te najbardziej szalone - wspinanie się na szczyt, na którym cisza wszechobecna aż kłuje w uszy, doświadczenie burzy w górach, gdy już nikt nie wie, czy woda spływa po nieprzemakalnej kurtce, czy już tylko po ciele, noclegi w pruskim forcie, gdzie aby dojść do toalety trzeba pokonać labirynt na trzech poziomach, lub wyprawa za południową granicę, kiedy świat nabiera treści i jest tyle atrakcji, że nie sposób spamiętać wszystkiego. Posiadamy własną stronę internetową akkgdakk.pl, na której zamieszczane są relacje, filmiki i zdjęcia z wypraw, materiały przygotowujące do egzaminu na Organizatora Turystyki, śpiewnik, forum dyskusyjne dla członków klubu oraz informacje dotyczące najbliższych imprez.

Co tydzień spotykamy się w siedzibie klubu w BRATNIAKU. Są to spotkania stanowiące okazję do wspólnych pogawędek, prezentacji zdjęć z odbytych wypraw i będące źródłem nowych pomysłów na sposób wykorzystania wolnego czasu.

Prezesi GDAKKa: 1968 - 2016
1968 – 1971/72    Tadeusz Jankowski
1972/73 – 1973/74    Gerard Śliwiński
1974/75 – 1975/76    Zbigniew Kończyński
1976/77 – 1977/78    Wojciech Pomin
1978/79 – 1979/80    Robert Zagata
1980/81    Dariusz Szostek
1981/82 – 1982/83    Wojciech Zawierucho
1983/84    Bogdan Weltrowski
1984/85    Andrzej Kowalik
1985/86    Andrzej Blautenberg
1986/87    Cezary Narewski
1987/88    Adam Kołecki
1988/89    Waldemar Rogala
1989/90    Adam Wdowiak
1990/91    Sławomir Duda
1991/92    Mirosław Jakubowski
1992/93    Michał Porzeziński
1993/94    Adam Ledóchowski
1994/95    Wojciech Itrych
1995/96    Maciej Gąsiorowski
1996/97    Tadeusz Popławski
1997/98 – 1999/20    Piotr Mękal
2000/01 – 2002/03    Paweł Lijewski
2003/04    Marta Seweryńska
2004/05    Hanna Arendt
2005/06    Adam Piotrowski
2006/07    Maciej Rynkiewicz
2007/08    Marcin Nowak
2008/09    Michał Rynkiewicz
2009/10    Michał Skrzypnik
2010/11    Anna Interewicz
2011/12    Kamil Jachimowski
2012/13    Dymitr Juszczuk
2013/14    Piotr Bazylewicz
2014/15- 2015/16    Piotr Bładzikowski
2016/2017    Dorota Bukowska