Historia klubu

Początki Akademickiego Klubu Turystycznego GDAKK sięgają 1968 roku. Wówczas to, dzięki grupie 16-tu turystycznych zapaleńców powstał Klub Kadry Obozów Studenckich „KOKOS”. Celem klubu było propagowanie turystyki w środowisku studenckim, organizowanie rajdów i imprez turystycznych oraz kształcenie kadry do prowadzenia letnich obozów studenckich organizowanych głównie przez BPiT „Almatur”.

Pierwszym prezesem został Tadeusz Jankowski. W 1970 roku po raz pierwszy odbyło się szkolenie na uprawnienia Organizatora Turystyki. Od tamtej pory, co roku, po otrzymaniu uprawnień OT przybywają nowi członkowie klubu. Od początku istnienia Klubu organizowano imprezy o bardzo zróżnicowanym charakterze: dla narciarzy, kajakarzy, miłośników jazdy konnej, rowerzystów i piechurów. Przy KOKOS-ie istniało również koło PTTK, zarejestrowane przy OS PTTK w Gdańsku. „KOKOS” przeprowadzał głównie obozy studenckie i obozy dla „Almaturu”. Jeszcze przez wiele lat kolejne wcielenia klubu ściśle współpracowały z BPiT.

W latach 70-tych kilkakrotnie zmieniała się nazwa klubu: Środowiskowy Klub Aktywu Turystycznego SKAT (1970-73)Klub Organizatorów Aktywnego Wypoczynku (1973-75), Akademicki Klub Kadry (1975-77). Nazwa klubu – Gdański Akademicki Klub Kadry GDAKK przyjęta została w roku 1977. Z dniem 1 czerwca 2019 roku została zmieniona z Akademicki Klub Kadry GDAKK na Akademicki Klub Turystyczny GDAKK.

Szczególne zainteresowanie studentów budziły sobotnio-niedzielne rajdy oraz obozy wakacyjne, zarówno stacjonarne jak i wędrowne. Klubowicze „zadeptali” wszystkie pasma górskie Polski. Nie brakło również wojaży zagranicznych – między innymi zwiedzili takie kraje jak: Indie, Syria i Turcja, Hiszpania i Maroko, Chiny i Stany Zjednoczone,, Szwecja, Norwegia, Irlandia, Rumunia, Ukraina i Krym, Chorwacja, Gruzja. Odbyły się też wyprawy do Slovenckiego Raju, podziemnego rezerwatu nietoperzy w Międzyrzeczu, kilka obozów żeglarskich na Wielkich Jeziorach Mazurskich oraz Jezioraku, wyprawy rowerowe wzdłuż wschodniej granicy Polski oraz wiele innych imprez, głównie w formie letnich obozów wędrownych. Osoby z naszego klubu uczestniczyły również w wielu indywidualnych przedsięwzięciach (np. wyprawa na Kaukaz).

Tradycją klubową stały się: coroczny wiosenno-wielkanocny obóz szkoleniowy na Hali Łabowskiej, majowe spotkanie na Rajdzie Zdunowickim (od 1979) lub na obozie kajakowym (od 2002), „Urodziny GDAKKa” odbywające się  w czerwcu, w celu uczczenia kolejnych rocznic istnienia klubu, jesienny „Rajd Grzybny” będący inauguracją nowego sezonu działalności klubu oraz Wigilia klubowa. Do tradycji zapisał się organizowany od 2003 roku sylwestrowy obóz w górach połączony z zimowym chodzeniem po górach i zjazdami na nartach oraz nocnym, sylwestrowym ogniskiem.